
05-26-2008, 05:26 PM
|
 |
Registered User
|
|
Join Date: Apr 2003
Location: The Prairies, Canada
Posts: 2,829
|
|
Is this true where you live?
So is this true in your neck of the woods?
__________________
--------
"In my sex fantasy, nobody ever loves me for my mind."
Nora Ephron
“Clinton lied. A man might forget where he parks or where he lives, but he never forgets oral sex, no matter how bad it is.”
Barbara Bush
"You know that look women get when they want sex? Me neither!"
Drew Carey
|

05-26-2008, 06:00 PM
|
 |
Leo was right
|
|
Join Date: Jan 2004
Location: Eastern Iowa
Posts: 17,778
|
|
Nope, it's about $8.99 for a 12-pack of Bud Light here so that's about 6.25 cents an ounce......... $7.99/gallon. Gas right now is $3.84/gallon here. Gotta say though that I do like the sentiment of that sign.
Milk, on the other hand, is about the same price per gallon as gasoline is here. 
__________________
It takes a gutless mouse to play only when the cat's away.
No love, no friendship, can cross the path of our destiny without leaving some mark on it forever. ~~ Francois Mocuriac
Confucius say, "He who masturbate into cash register come into money."
An optimist looks at the glass and says it's half full. A pessimist looks at the glass and says it's half empty. A Cubs fan looks at the glass and says, "When's it gonna spill?"
Deus Impetitio Esuritori Nullus
|

05-26-2008, 06:58 PM
|
 |
~a little bit naughty~
|
|
Join Date: Jun 2004
Location: Georgia
Posts: 23,422
|
|
Today, gas went to $3.89 and milk was $4.09. It depends on the beer but I would say across the board it's cheaper than gas.
|

05-26-2008, 07:24 PM
|
 |
Goddess Of the night
|
|
Join Date: Aug 2007
Location: PA
Posts: 1,327
|
|
we just hit 4.00 a gallon for gas and 3.85 for gallon of milk..WTF
__________________
I love the night
I love the element of danger and the ecstasy of flight,
I love the night
I love to dance with a stranger and to feel his delight,
And when the dancing is through, I kick off my shoes,
And I listen to the beating of his heart
|

05-26-2008, 10:16 PM
|
 |
Turn it up!
|
|
Join Date: May 2001
Location: Music City
Posts: 9,293
|
|
My woods don't have a neck.
But I don't think the sentiment expressed could ever be quite true...when the cost of fuel goes up, it goes up for the beer truck as well.
__________________
Plug me into somethin'
If the theory does not conform to the facts, then the facts must be discarded.
No good deed ever goes unpunished
Never argue with an idiot. He'll drag you down to his level, & beat you with experience.
|

05-28-2008, 02:58 AM
|
 |
Just me.
|
|
Join Date: May 2002
Location: West central Illinois
Posts: 590,002
|
|
Quote:
Originally Posted by scotzoidman
...when the cost of fuel goes up, it goes up for the beer truck as well.
|
 You're not suggesting the beer trucks stop delivering beer are you?

|

05-28-2008, 06:09 AM
|
 |
♦*♥Moderatrix♥*♦
|
|
Join Date: Nov 2001
Location: on top of it all
Posts: 50,568
|
|
Milk is $4.19 and gas $3.99
|

05-28-2008, 07:44 AM
|
 |
Registered User
|
|
Join Date: Aug 2001
Location: North Australia
Posts: 17,687
|
|
Approaching.
__________________
Calm, quiet, smooth, devastating
|

05-28-2008, 08:15 AM
|
 |
Registered User
|
|
Join Date: May 2001
Location: Rochester N.H.
Posts: 4,134
|
|
Don't know!I quit any alcohol!My last drink of alcohol was 13yrs11mo on the
15th of the month. Irish
P.S. I'm not telling anyone what to do,but I thought this was best for me! 
__________________
Irish---Better to be dead & cool,then alive & uncool!
(Harley Davidson & the Marlboro Man)
|

05-28-2008, 08:18 AM
|
 |
Registered User
|
|
Join Date: Aug 2001
Location: North Australia
Posts: 17,687
|
|
We had a situation about 12 months ago where petrol was dearer per litre than Coke.
The situation's here to stay.
Anyone know how to run a Rav-4 on cake?
__________________
Calm, quiet, smooth, devastating
|

05-28-2008, 12:15 PM
|
Pixies Flirt
|
|
Join Date: Mar 2005
Location: Michigan
Posts: 2,357
|
|
Quote:
Originally Posted by Oldfart
Anyone know how to run a Rav-4 on cake?
|
puree it to a liquid form???
|

05-28-2008, 02:29 PM
|
 |
pixie of the wood
|
|
Join Date: Apr 2004
Posts: 10,575
|
|
not true here. even if you buy the sorta cheap stuff by the keg, it still works out to about 6 bucks a gallon. milk is about 4.10/gal and gas is 3.91/gal
|

05-28-2008, 04:32 PM
|
 |
Registered User
|
|
Join Date: Aug 2001
Location: North Australia
Posts: 17,687
|
|
"Anyone know how to run a Rav-4 on cake?"
FFS nut, it was only one letter.
Picked on, I'm running away to work.
__________________
Calm, quiet, smooth, devastating
|

05-28-2008, 08:36 PM
|
 |
is not this trim anymore!
|
|
Join Date: Apr 2003
Location: New England
Posts: 21,709
|
|
I just spent $31.99 on beer that will last me the whole summer.
So yeah, that's definately true! lol
Regular unleaded gas is going for $4.23 a gallon.
__________________
Though I am different from you,
We were born involved in one another.
For it was not into my ear you whispered, but into my heart. It was not my lips you kissed, but my soul.
Complete surrender should not just come at moments in which one faces overwhelming odds, but in the calm when it seems one is personally in complete control of one's life.
|

05-28-2008, 10:46 PM
|
Pixies Flirt
|
|
Join Date: Mar 2005
Location: Michigan
Posts: 2,357
|
|
Quote:
Originally Posted by Oldfart
"Anyone know how to run a Rav-4 on cake?"
FFS nut, it was only one letter.
Picked on, I'm running away to work.
|
Oh come on back OF!!!
It was ONLY a joke.
Besides, I'm quite sure that you've gotten me on a couple over the years.
Oh look- more proof that I am not NEARLY as funny as I think I am.
|
Thread Tools |
Search this Thread |
|
|
Display Modes |
Rate This Thread |
Linear Mode
|
|
Posting Rules
|
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts
HTML code is Off
|
|
|
All times are GMT -5. The time now is 03:56 AM.
|