Pixies Place Forums

Pixies Place Forums (http://www.pixies-place.com/forums/index.php)
-   General Chat (http://www.pixies-place.com/forums/forumdisplay.php?f=3)
-   -   GAS prices in your area (http://www.pixies-place.com/forums/showthread.php?t=20413)

cowgirltease 05-19-2004 04:57 PM

$ 1.89 here today

BIBI 05-20-2004 07:54 AM

91.4 per litre......

Superfreak 05-20-2004 08:40 AM

Yeah, Bibi, you must be laughing your ass off at all of us whiny Yankee's bitching about the high cost of gas. I vacation in Nova Scotia ever year and prices have be hovering around $ .90 / liter for years it seems.

Considering that 1 US Gallon = 3.785 liters, you paying $ 3.45 a gallon!!!

Please tell all of us south of the border to shut the fuck up and stop buying Hummers, Navigators and F-350's. Why do we think that we can consume outrageous amounts of fuel and at the same time be entitled to prices near $ 1.50 /galllon? Makes no sense.

Personally, I love owning a car that gets 30+ MPG. I laugh to myself everytime I see someone at the gas station topping off their tank for $ 60 or more.

Scarecrow 05-20-2004 03:35 PM

Jumped up to $2.06 for 87 octane today

Sharni 05-20-2004 06:08 PM

92.9 cents/litre for unleaded petrol

Lilith 05-20-2004 06:17 PM

Quote:
Originally posted by Sharni
92.9 cents/litre for unleaded petrol


I think converted to US that is less than we are paying.

littlelass 05-20-2004 08:43 PM

managed to get gas at 88.5 cents per litre

nikki1979 05-21-2004 06:38 AM

*DUCKS*

we pay $.50 a leiter
guess i shud quit my bitching huh???


nikki

imalikalotapuss 05-21-2004 08:11 AM

1.95 for the cheap stuff, here we are taxed .40 per gallon to supposedly fix the roads, like the girder that fell and killed the family in golden??? It will go up more as memorial weekend approaches, have to gouge the tourist that come through.

PantyFanatic 05-21-2004 09:11 AM

2.36 / gal. (87 octane) yesterday. :mad:

(That’s $0.62 USD / L)


BUT!
4.6% of the world population have been consuming 25% of the global fuel supply.

Things! They are a changing. ;)

skyler_m 05-21-2004 09:57 AM

I always find myself to be a "middle of the road" kinda guy. I'm not that old, but I do have recollections of filling up for less than 90 cents a gallon. Ah, the good old days. In the states, we've had a great run of it with influencing our oil prices over the years. Looks like it's coming to an end, at least for the near term.

As Superfreak put it, we are the result of our own luxury. I drive a Chevy Avalanche. Yep, I get 16 miles to the gallon. I knew this when I bought it. Yes, I'm part of the problem. However, I'm not giving up my truck! lol

Whenever I hear people bitch about how much gas costs (and yes, I find myself doing it at times), I like to point out some very interesting things. First, oil is wonderful. It has helped our civilization advance quite a bit. (yes, I know I'll get tons of PM's about the environmental side of oil consumption...) I read how happy many of the Pixies people are that they can fly across oceans and see people and places they've wanted to. We couldn't do that without oil. period.

As I said before, we in the US have been lucky and not had to pay the prices others in the world have. But those of us that complain about paying $2 per gallon of gasoline to fill our own superficial needs don't think twice to pay over $1 for a 20 oz bottle of water (for you non-math majors, 16.9 ounces is roughly half a liter). Doing the math (hold on, I have to take off my shoes for this), that's approximately $3.20 per gallon of water. WATER! The most abundant resource on earth. Something we can get by turning on a faucet.

Oil has to be discovered, pumped from the ground, refined, shipped all over the world, distributed, blah, blah, blah. and we think $2 is a rip.

And I won't even get into the $3 a gallon for milk!


Okay, I've ranted enough for one post. :D

Superfreak 05-21-2004 03:54 PM

Yeah, just the other day I paid $ 28.00 for a liter of Kettle One Vodka!!! Now THAT's an outrage, hahaha!

BTW, I live in dairy country and Milk ( extract it from the cow, pastuerize it, bottle it, distribute it at the local grocery store - simple! ) is well over $ 3.00 / gallon. And that didn't require 5,000 miles of shipping in a Supertanker and refinement in Texas or Jersey.

Guess we need to keep it all in perspective. * Click * That would be me turning off the TV news. Their hype on this issue is unbearable.


All times are GMT -5. The time now is 06:00 AM.

Powered by: vBulletin Version 3.0.10
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.